Kişinin, vücudunun başkaları tarafından farkedilmeyen yada anormal olarak görülmeyen yanlarına ilişkin saplantısıdır. BDB olan kişiler genelde kendilerini çok çirkin bulurlar ve birşeylerin yolunda gitmediğine inanırlar ve zihinleri sürekli kendileriyle meşguldür.

Aynada saatlerce kendilerini kontrol ederler. BDB olan insanlar, narsist veya kendilerini çok beğenmiş insanlar değildir; kendilerini defolu ve çirkin olarak görürler.

Toplumda en az %1 BDB vardır ve çoğu bu problemlerini açıklamaktan utandıkları için gizli kalmış bir bozukluk olarak bilinir. Kadın ve erkekler aynı oranda bu bozukluktan etkilenir.

Bu kişilerin en yaygın şikayet alanı Cilttir, sonra burun, saç, gözler, çene, dudaklar ve vücudunun bütünü gelir. BDB’li bireyler genelde bir tarafının çok küçük yada çok büyük olduğundan (orantısızlık) şikayetçidir. Cinsel organlar ve memeler de dahil vücudun herhangi organı şikayet konusu olabilir.

Örneğin erkeklerde sıklıkla saç dökülmesi ve kellik endişeleri varken kadınlarda göğüsler, kalçalar, kilo problemleri vardır. Kadınlar zayıf olsalar dahi kendilerini kilolu sanarlar.

BDB olan kişiler, dermatolog ve estetik cerrahlara çok sık giderler işe yaramadığında psikolojik yardımı kabul ederler. Bu bozukluğun tedavisi, psikoterapiyle kolay halledilir. Bilişsel davranışçı terapi, tavsiye edilen terapi yöntemidir. Bu noktada iyi ve yetkin bir uzman psikologtan destek almanızda fayda vardır.

Bağlantılar
Bağlantılar

Aysu Erkol © 2024 | Musewalk tarafından ♥ ile kodlandı.